Distansundervisning

Hej på er! Vi lärare har problem med att arbeta med it's, det är väldigt segt. Därför lägger jag ut uppgifter här.

Kalkylering

Priser är mycket viktiga. Några faktorer som påverkar priset på en vin, drink mm är till exempel märket, mängden alkohol, antalet likörer, hur lång tid den tar att göra och vilken blandningsteknik (röra, mixa, skaka, sikta) som använts. Enligt alkohollagen måste det alltid finnas en prislista tillgänglig för gästerna.

Kalkylera med kostnader
Restaurangbranschen är en bransch med små marginaler, vilket återspeglas i många konkurser och täta ägarbyten. Därför är det viktigt att bry sig om kostnader och intäkter. Att aktivt arbeta med prissättning och kostnadskalkylering skapar kontroll över ekonomin.

Ska företaget överleva måste hänsyn tas till kostnader utöver ingredienserna, till exempel kostnader för personal, hyra, moms osv.

Exempel på prisberäkning

Vi kan räkna ut priset enligt följande formel: S=(R+T)×1.5
S = Slutpriset
R = Råvarukostnad
T = Täckningsbidraget (T = 1,5 × R)

Exempel på kostnadskalkyl:
Du har en drink med råvarukostnad 12,50 kr. Påslag med 25% ger 12,50 + 25% = 16 kr.
Råvarukostnaden är alltså 16 kr. Då blir täckningsbidraget 16 kr ×1,5 = 24 kr.

Slutpriset blir då enligt formeln:
S = (24 + 16) ×1,25 = 50 kr.
På 50 kr måste vi lägga på 25% moms. 50 × 1,25 = 62,50 kr.
Drinkens försäljningspris blir 62,50 kr.

Ett enklare sätt att räkna ut priset är att du tar inköpspriset och multiplicerar det med 3,5 eller 4.
Har du köpt en flaska vin för 100:- (inköpspris) ska du då ta betalt 350:- eller 400:- (utpris) av en gäst.

Ska du prissätta en drink ska du först räkna ut centiliterpris. Exempel (En fyra Cuba Libre). Du köper en flaska rom (70cl) för 350:-. Först måste vi multiplicera med 3,5 eller 4, vi väljer 3,5.
350 x 3.5 = 1225:- För att få ut centiliterpris delar vi summan med 70 och det ger oss 17,5:-/centiliter. Vi avrundar till 18:-/centiliter. Kostnaden för drinken blir då (4x18)+tillbehör, för tillbehöret brukar man lägga på ca 20:-, ska du använda dig av Red Bull då ska du lägga på ca 30:-. Priset blir alltså, för en fyra (4x18)+20= 92:-, för en sexa (6x18)+20=128:-.